انواع مهره (Nuts)

فهرست مطالب

انواع مهره

مهره ها یکی از مهمترین اجزا در اتصالات جدا شدنی پیچ و مهره به شمار می روند که بسته به نوع کاربری، با ابعاد و استاندارد های مختلفی ساخته می شوند.

انتخاب مهره بر خلاف آنچه تصور می شود به اندازه انتخاب خود پیچ اهمیت دارد و کلاس و  باید برابر با پیچ و حتی یک پله بالاتر از آن انتخاب شود، در غیر این صورت اتصال دچار شکست می شود.

در صنایع سنگین از مهره ها برای اتصال با پیچ های شش گوش ، استد بولت و آلن استفاده می شود. مهره هایی که برای اتصال پیچ شش گوش و آلن بکار می روند معمولا با استاندارد متریک DIN934 معروف به مهره های استاندارد شش گوش تولید می شوند. خود پیچ های شش گوش معمولی طبق استاندارد DIN933 تمام دنده و DIN931 نیم دنده تولید می شوند.

پیچ های آلن  نیز معمولا بصورت متریک با استاندارد DIN912 تولید می شوند. مهره های بکار رفته برای اتصال استد بولت ها مثل خود استد بولت  ها معمولا بصورت اینچی تولید می شوند و معمول ترین استاندارد آنها ASTM A194 می باشد که به دو گرید ۲h , 2hm می باشند.

جنس و نوع آبکاری مهره ها از جنس و آبکاری پیچ تبعیت می کند،  بدان معنا که برای اتصال مهره به پیچ داکرومات  از مهره داکرومات استفاده می شود.

در مورد کلاس و گرید مهره نیز همانطور که قبلا ذکر شد، کلاس و گرید مهره باید با پیچ برابر و یا بالاتر باشد. به عنوان مثال برای اتصال با پیچ شش گوش کلاس ۸٫۸  باید از مهره کلاس ۸ و یا ۱۰ استفاده نمود.

مهره های متریک استاندارد DIN 934

مهره های متریک با دنده های میلی متری از جنس استنلس استیل و یا فولاد و در کلاس های ۵، ۸، ۱۰ و ۱۲ تولید می شوند.  از این پیچ‌ها برای اتصال به پیچ های شش گوش و آلن با کلاس ۵٫۶ ، ۸٫۸ ، ۱۰٫۹ ، ۱۲٫۹  استفاده می شود.

این مهره ها بر حسب نوع کاربری و محیطی که قرار است در آن اتصال پیدا کنند مانند پیچ ها بصورت سیاه و یا با آبکاری گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم، داکرومات و  آبکاری کادمیوم عرضه می گردند.

مهره ها نیز مانند پیچ ها هم بصورت دنده ریز Fine Thread و هم دنده درشت Coarse Thread  تولید می شوند. که بصورت معمول و استاندارد در اتصالات پیچ و مهره های دنده درشت مورد استفاده قرار می گیرند.

مهره ها نیز مانند پیچ ها هم بصورت کیلویی و هم بر حسب تعداد عرضه می شوند. جدول زیر استاندارد ابعادی و وزنی مهره های متریک استاندارد DIN934 را نمایش می دهد.

برخی از انواع مهره های ما عبارتند از:

  • مهره M6 الی M100 با استاندارد DIN934
  • مهره شش گوش HV با استاندارد DIN 6915
  • مهره واشر دار
  • مهره مربعی
  • مهره سر بسته (مهره گنبدی)
  • مهره چشمی
  • مهره عریض شش پر
  • مهره نازک شش پر

از این مقاله رضایت داشتید؟

در لینکدین به اشتراک بگذارید.
در پینترست به اشتراک بگذارید.
در توییتر به اشتراک بگذارید.
در فیسبوک به اشتراک بگذارید.
تصویر شرکت ظفر صالح سبا
شرکت ظفر صالح سبا

Zafarsaleh Saba Company

دیدگاهتان را بنویسید

Popular requests:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.