پیچ آلن

فهرست مطالب

پیچ آلن

یکی از پیچ های پرکاربرد در صنعت پیچ آلن است که در انگلیسی به آن Screws Allen گویند. پیچ آلن به علت داشتن سطح صاف در گوشه ها و یا فضاهای بسته محدودیت استفاده دارد. جنس پیچ آلن از آهن یا فولاد در سه گرید می باشد. از لحاظ ساختار این پیچ شبیه پیچ و مهره شش گوش است اما در کل متفاوت است. پیچ آلن یک استوانه رزوه شکل می باشد و برای باز و بسته کردنش از آچار آلن استفاده می شود. این پیچ در نوع خودش دارای تنوع بسیاری است که در این مقاله به معرفی چند مدل از این پیچ می پردازیم. هریک از این مدل ها دارای طراحی منحصربه فرد بوده و هر کدام برای هدف خاصی تولید و استفاده می شود.

پیچهای آلنی با استانداردهای متریالی ، ASTM A574، ASTM A574M، ASTM A879، ASTM A879M ، ASTM A837 ، ASTM A873M و …  قابل تولید و تأمین می باشند.  همچنین معادل استانداردهای DIN این پیچها نیز با الزامات ISO 898-1 و متریال مشابه قابل ارائه است .

قابل ذکر است که  این نوع پیچ ها اغلب  با استاندارد های ابعادی ANSI B18.3.1M  و  ANSI B18.3  و همچنین استانداردهای DIN 912، DIN 913، DIN 916 می باشند.

پیچ هایی که اغلب بالاترین استحکام مورد نیاز صنایع مختلف را فراهم می نمایند، در انواع شکل ها و کاربردهای مختلف با گرید های ۱۰٫۹، ۱۲٫۹، استنلس استیل و در سایزهای اینچی و متریک موجوداند.

پیچ آلن سرتخت انواع پیچ آلن:

پیچ آلن سرتخت

پیچ سرخزینه دارای سری تخت و در داخلش حفره ای شش گوش دارد. از مزیت های این پیچ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

با کمترین تعداد پیچ می توانیم استحکام بالاتری را در سازه خودمان داشته باشیم و از این پیچ می توانیم در سطوح نرم استفاده کنیم که راحت تر بر روی سطح بنشیند، به همین علت در دستگاه های صنعتی و قطعات کاربرد بالا دارد.

پیچ آلن مغزی

این پیچ استوانه ای رزوه شده است بدون گل پیچ و یک سمتپیچ آلن مغزی آن حفره ای شش گوشه دارد. این پیچ در شیرآلات بیشترین کاربرد را دارد و برای باز و بسته کردن این پیچ، از آچار آلن استفاده می شود و از این روی آن را پیچ آلن مغزی می نامند.

استانداردهای پیچ آلن مغزی عبارتند از :

DIN913، DIN914، DIN9159.

پیچ آلن مغزی نوک تیزپیچ آلن مغزی نوک تیز

این پیچ استوانه ای رزوه شده است که برای باز و بسته کردن آن از آچار آلن استفاده می شود و با توجه به نام آن بدون گل پیچ می باشد و انتهای پیچ نوک تیز می باشد.

زاویه این پیچ 45 درجه است و این پیچ باعث مهار دو قطعه می گردد. این پیچ علاوه بر صنعت مواد غذایی بیشترین کاربرد را در شیرآلات دارد. از این پیچ زمانی که توانایی استفاده از پیچ گوشتی را نداریم استفاده می کنیم که بیشتر در دستگاه های صنعتی و قطعات است.

برای تولید و استفاده از این پیچ از استانداردهای مختلفی استفاده می شود از جمله:  Astm،din،iso.

یکی از پرکاربردترین استانداردهای پیچ آلن مغزی نوک تیز DIN914  و یا  ISO 4027 است.

پیچ آلن استوانه ایپیچ استوانه ای

نام دیگر پیچ آلن استوانه ای پیچ آلن با سر می باشد. این پیچ استوانه ای رزوه شده است که دارای نوک رزوه ای ماشینی یا معمولی می باشد.

در سازه هایی که نیاز است اتصالات سفت و یا محکم تر شود از این پیچ استفاده می شود.

از ویژگی های این پیچ می توان به وزن کم آن به همراه استحکام و گشتاوری بالا اشاره نمود.

هنگامی که هم سطحی برای ما مهم باشد از این پیچ استفاده می کنیم (گل پیچ و سطح کار هم سطح می باشند) زیرا این پیچ بهترین انتخاب است.

پیچ آلن سرقارچی:پیچ سر قارچی

همانگونه که از اسم این پیچ مشخص است دارای سر قارچی شکل است . این پیچ از جنس فولاد در گریدهای مختلف مانند 8/8، 9/12، 9/10 ؛ در پوشش گالوانیزه و استنلس استیل a2(304)، A4(316) و … تولید و عرضه می شود.

استانداردهای موجود برای این پیچ آلن عبارتند از ISO، DIN و ASTM و یکی از پرکاربردترین استانداردها برای این پیچ ISO 7380 و NMG 104 می باشد.

از این پیچ در صنعت به صورت ویژه استفاده می شود. پیچ های دو سو و چهارسو به علت باز و بسته کردن زیاد، مستعد آسیب دیدن هستند به همین دلیل از پیچ آلن سرقارچی به عنوان جایگزین این پیچ ها استفاده می شود. پیچ آلن سرقارچی به علت قطر پهن سر آن برای نگه داشتن ورق های فلزی یا صفحات فلزی محافظ گزینه بسیار مناسبی می باشد.

از این مقاله رضایت داشتید؟

در لینکدین به اشتراک بگذارید.
در پینترست به اشتراک بگذارید.
در توییتر به اشتراک بگذارید.
در فیسبوک به اشتراک بگذارید.
تصویر شرکت ظفر صالح سبا
شرکت ظفر صالح سبا

Zafarsaleh Saba Company

دیدگاهتان را بنویسید

Popular requests:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.