استاد بولت (STUD BOLT)

فهرست مطالب

استادبولت (استد بولت) چیست؟

استاد بولت

استاد بولت

استادبولت (Stud Bolt یا Threaded rod  ) یک پیچ سر تا سر رزوه بوده که با دو مهره در بالا و پایین خود بر روی فلنج ها و قطعات سنگین فلزی بسته می شود. استاد بولت از اتصالات اصلی در صنایع نفت و پتروشیمی می‌باشد و در خطوط انتقال مایعات از قبیل نفت و گاز طبیعی نقش بسزایی دارد.

استدبولت‌ها در فرایند حرارتی پیچیده ای ساخته می شوند تا حداکثر توان در سختی را دارا بوده و مقاومت آن در سرما و گرما حفظ شود.

این پیچ ها به سبب استفاده در صنایع حساسی مانند پتروشیمی و نفت از استانداردهای بالایی برخوردار هستند. شاید شباهت ظاهری به پیچ های معمولی داشته باشند اما از نظر ساختاری و سختی کاملا با هم متفاوت هستند.

ساختار استاد بولت

استدبولت یک میله فلزی رزوه شده است. البته آنچه در بازار پیچ و مهره بنام استادبولت رواج دارد، نوع سخت کاری شده میلگرد (مواد اولیه MO40 یا CK45) است. رزوه ها بر اساس میلیمتر یا اینچی بر روی میلگرد شکل میگیرد و عملیات سخت کاری گرید آنرا ( 8.8 / 10.9 / B7 / B8 /…) مشخص میکند. سپس میلگرد رزوه شده در طول دلخواه برش داده می‌شود. ممکن است استادبولت از نوع استنلس استیل نیز باشد.

کاربرد استاد بولت

استدبولت از پرکاربرد ترین نوع اتصالات در خطوط انتقال سیالات مختلف  از جمله در صنایع نفت و گازو پتروشیمی می‌باشد. همچنین در صنایع دیگری نظیر پل سازی، ساخت مخازن پر فشار ، شیر آلات، آب و فاضلاب نیز بکار گرفته می‌شوند.

میلگردهای آهنی تمام رزوه را بیشتر بنام پیچ متری میشناسند ، هرچند از این اصطلاح برای متری 8.8 و 10.9 و  متری B7 هم استفاده میشود. کاربرد پیچ متری بیشتر در صنعت ساختمان است. شایان ذکر است متریال رایج جهت تولید پیچ و مهره و واشرهای شرکت نفتی MO40 می باشد.استاد بولت

آبکاری استادبولت

برای استاد بولت از آبکاری های داکرومات و کادمیوم و تفلون رنگی استفاده می شود . باید در نظر داشت آبکاری گالوانیزه گرم مذابی جهت استادبولت ها بر اساس آیین نامه ASTM مناسب نمی باشد چرا که ممکن است باعث ایجاد ترک های هیدروژنی در سطح پیچ گردد.

 استاد بولت ها معمولا با دنده اینچی تولید می‌شوند و از استاندارد ASTM A193 تبعیت می کنند. استد بولت ها در دو طرف دارای دنده می‌باشند و قابلیت اتصال مهره در دو طرف را دارند.

استد بولت، بسته به نوع کاربری و محل استفاده، با آبکاری های مختلف از جمله گالوانیزه، کارباید و داکرومات عرضه می‌شود.

شرکت ظفرصالح سبا تولید کننده انواع پیچ و مهره طبق استاندارهای جهانی و با قیمت‌های مناسب آماده همکاری با شما می‌باشد. جهت مشاوره با همکاران ما تماس بگیرید.

 

از این مقاله رضایت داشتید؟

در لینکدین به اشتراک بگذارید.
در پینترست به اشتراک بگذارید.
در توییتر به اشتراک بگذارید.
در فیسبوک به اشتراک بگذارید.
تصویر شرکت ظفر صالح سبا
شرکت ظفر صالح سبا

Zafarsaleh Saba Company

دیدگاهتان را بنویسید

Popular requests:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.