محصولات

پیچ رول بولت (Roll bolt)

پیچ رول بولت (Roll bolt)

[title text=”پیچ رول بولت” tag_name=”h2″]

[row]

[col span__sm=”12″]

پیچ رول بولت (Roll bolt)

در صنعت رول بولت ها (انواع پیچ رول بولت – Roll bolt ) به منظور نصب صفحه های فلزی با ابعاد و ضخامت های مختلف به سطحوح پایه موادی از جنس بتن ، سنگ، آجر  و   …   مورد استفاده قرار می گیرند .  انتخاب پیچ های رول بولت مناسب با توجه به نوع عملکرد ، سایز ،  و محدودیت های نصب ، ازاهمیت بالایی برخوردار می باشد .

انکربولت ها از لحاظ نوع وعملکرد به دودسته مکانیکی و شیمیایی طبقه بندی میشوند.

 

انتخاب پیچ رول بولت (Roll bolt) مناسب

به طورکلی عملکرد پیچ رول بولت ها (گیرایی در بتن یا مصالح دیگر) به ۴ روش صورت می پذیرد:

 

۱- اصطکاکی ( Friction ) یا انبساطی ( Expansion )

دراین حالت انکر پس از نصب یا کاشت، به واسطه ایجاد نیروی اصطکاک با مصالح پایه می تواند بار های متفاوتی را تحمل کنند. انکرهای فلزی ، این نوع انکر ها با نام انبساطی نیز شناخته می شوند و پلاستیکی ( رول پلاک ) نیز به این شیوه عمل می کنند  و  به راحتی نصب می شوند.

۲- کلیدی یا چفت و بستی ( Keying )

در ایـن حـالت انکر با ایـجاد حفره یا خـزینه کردن بتن باعث ایجاد گیرایی می شود . این نوع انـکرها ظرفیت باربری بالایی دارند و می توانند بارهای دینامیکی را نیز تحمل کنند و در فواصل کمی از لبه مصالح پایه نیز نصب شوند.

۳-ترکیب اصطکاکی و کلیدی(Combination of Friction & Expansion)

ایـن نـوع انکر ها بـه طور همزمان به دو روش اصـطـکاکی و کـلیدی عمل می کنند. این انـکر ها نیز ظرفیت باربری بالایی دارند و بارهای دینامیکی را نیز تحمل می کنند.

۴- چسبندگی ( Bonding )

انکر های شیمیایی که با نام چسب بتن یا چسب کاشت آرماتور نیز شناخته می شوند، با ایجاد چسبندگی بین میلگرد و بتن و یا مصالح دیگر، باعـث ایجاد اتصال می شوند. مزیت استفاده از این نوع انکرها عدم محدودیت استفاده در قطروعمق کاشت میباشد.

– شرایط محیطی

عوامل جغرافیایی مانند شرایط آب و هوا و میزان رطوبت، وجود مواد خورنده مانند اسید ها، چربی ها، مواد نفتی، فسفات ها، سولفات ها و … در محل نصب انکر و در مکان هایی چون شهرهای حاشیه دریا ها، پالایشگاه ها، تصفیه خانه ها، نیرو گاه ها، کارخانه ها و … از عوامل مؤثر در انتخاب انکر می باشد. جنس( فولادی، پلاستیکی و شیمیایی )و پوشش ( گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم، استنلس استیل و … )انکر انتخابی از مواردی است که با توجه به شرایط محیطی تعیین می شوند.

– میزان بار

انکر ها بر حسب نیاز، نوع عملکرد، جنس، نوع بار ( کششی و برشی و یا استاتیکی و دینامیکی )، بارهای مختلفی را ( بین ۱۰ تا ۱۵۰۰۰ کیلوگرم ) می توانند تحمل کنند.

– نوع بار

به طور کلی بار های سازه ای به دو دسته تقسیم می شوند :

– – بارهای استاتیکی ( Static Load )

بار های استاتیکی با میزان ثابت به سازه وارد می شوند و با گذشت زمان تغییر نمی کنند. بار مرده مانند وزن سازه، وزن تجهیزات نصب شده، وزن نفرات و … نمونه هایی از بار استاتیکی می باشد. تقریباً همه انکرها این نوع بار را تحمل می کنند.

پیچ رول بولت - بارهای استاتیکی ( Static Load )

پیچ رول بولت – بارهای استاتیکی ( Static Load )

— بارهای دینامیکی ( Dynamic Load )

این نوع بار ها با گذشت زمان تغییر می کنند و به سه دسته کلی تقسیم می شوند :

—- خستگی ( Fatique )

عبور و مرور نفرات، ماشین آلات، نیروی وزش باد، بارش برف، انواع دستگاه ها و تجهیزات در حال کار مانند موتور های برقی، مثال هایی از ایجاد این نوع بار ها هستند.

پیچ رول بولت - خستگی ( Fatique )

پیچ رول بولت – خستگی ( Fatique )

شوک ( Shock )

این نوع بار در زمان بسیار کوتاه و بر اثر برخورد شدید، انفجار و یا از بین رفتن قسمتی از سازه ایجاد می شود.

پیچ رول بولت - شوک ( Shock )

پیچ رول بولت – شوک ( Shock )

 زلزله ( Seismic )

بدیهی است برای تحمل هر یک از انواع بار های دینامیکی می بایست انکر مناسب انتخاب شود.

پیچ رول بولت - زلزله ( Seismic )

پیچ رول بولت – زلزله ( Seismic )

[/col]

[/row]

دیدگاهتان را بنویسید