واشر و انواع آن (Washer )

فهرست مطالب

واشر و انواع آن

واشر یک صفحه نازک است که معمولا به شکل یک دیسکی‌ست که در وسط آن سوراخی وجود دارد و از آن برای توزیع بار در پیچ و مهره ها استفاده می شود.

واشرها معمولا فلزی و پلاستیکی هستند و در قطرهای داخلی، خارجی و ضخامت های متنوع برای کاربردهای مختلف در دسترس می‌باشند. واشرهای پلاستیکی یا الیافی را در سازه هایی مانند شیر آب استفاده می‌کنند که بوسیله آن جریان آب متوقف می‌شود. در ظاهر شاید واشرها بسیار شبیه به هم باشند اما هر واشر ساختار و طراحی متفاوتی دارد و همین امر باعث می شود کاربرد آن ها از هم متمایز شود.

موارد استفاده واشرها

  • توزیع بار اتصال دهنده ها
  • جلوگیری از شل شدن مونتاژ
  • فاصله دهنده یا همان ایزولاتور
  • پشتیبانی از سیستم های اتصال مثل انواع پیچ ها

از واشرها معمولا برای جلوگیری از خوردگی های گالوانیکی استفاده می شود. در کل واشرها را می توانیم به سه دسته طبقه بندی کنیم:

  • واشرهای ساده که تنها یک بار را پخش کرده و مانع آسیب دیدگی به سطح می شوند .
  • واشرهای قفل کننده که از شل شدن چفت ها و چرخش قفل نشده دستگاه بست جلوگیری می کند.
  • واشرهای اسپلیت که انعطاف پذیری محوری دارند و از این واشر برای جلوگیری از شل شدن چفت ها به دلیل ارتعاشات موجود استفاده می گردد.

اینکه ما از چه نوع واشری استفاده کنیم تا حد زیادی به نیازهای سیستم بستگی دارد زیرا هر نوع واشر عملکرد مختلفی دارد در نتیجه بایستی مناسب ترین واشر را انتخاب کنیم.

انواع واشر

واشر شانه

واشر شانه

این واشر را واشر مرحله یا فلنج نیز می نامند، این واشر یک کلاه تاج دار در بالا دارد و جزو واشرهای منحصر به فرد و خاص می باشد، زیرا واشر شانه در صنایع تجهیزات الکترونیکی به علت اینکه از مواد غیررسانا ساخته می شود به عنوان عایق بسیار کاربرد دارد.

واشر زبانه دار

واشر زبانه

این واشر دارای شکاف های داخلی و خارجی است و ساختار این واشرها چندشکل و تخت می باشد.

 

واشر اسپلیت

واشر قفلی یا واشر اسپلیت حلقه ای است دریک نقطه تقسیم و به صورت مارپیچی خم می گردد، در نتیجه باعث می شود که واشر بتواند نیروی فنری بین سربست و بستر را در اختیار داشته باشد و پیچ را به سختی در برابر مهره حفظ کرده و در نتیجه اصطکاک و مقاومت بیشتری در برابر چرخش دارد. این واشر هرگونه سستی که از لرزش و یا انبساط حرارتی به وجود آید را جذب می کند. در اتصالات لرزشی معمولا از واشر اسپلیت استفاده می شود.

لازم است بدانیم که واشرهای اسپلیت خود به سه نوع کابردی تقسیم می شوند:

  • واشرهای بلویل که به عنوان واشرهای مخروطی یا همان واشرهای اسپلیت جامد معروف هستند و دارای شکل مخروطی هستند .
  • واشرهای موجی که معمولا یک موج درجه محوری دارند که هنگام فشرده سازی، فشار اسپلیت را تامین می کنند.
  • فنر دیسک منحنی

واشر تخت

واشر تخت یا همان واشر ساده، یک حلقه مسطح است که معمولا فلزی بوده و برای پخش بار پیچ هایی که پیچ دار هستند از آنها استفاده می شود. معمولا زمانی می توانیم از این واشرواشر استفاده کنیم که سوراخ قطر بزرگتر از مهره ثابت باشد در نتیجه بهترین گزینه این نوع واشر می باشد.

واشر قفل دار 

این واشرها در شکاف معمولی مارپیچ دار و انواع دندان های خارجی و داخلی کاربرد دارد.

واشر کنترلی

واشرهای کنترلی یا همان Countersunk به اشکال مختلفی ساخته می شود مثل 90 درجه خنک کننده، فلنج، بدون حلقه، فلنج نورد، کانتر زاویه دار و …. .

واشر منحنی

این واشر از انواع دیگر مدل فنری است که در دو جهت می چرخد و یک شکل موج مانند به وجود می آورد. از ویژگی های این واشر می توان به ظرفیت بار و انحراف کافی آن اشاره کرد و از این مدل معمولا به عنوان اسپینر و بالشتک استفاده می شود.

واشر مخروطی

این واشر نیز یکی دیگر از انواع واشر فنری است که از دو طرف تولید می شود و توانایی این را دارد تا نیروهای بسیار سنگین را یا انحراف کوچک پشتیبانی مند.

انواع دیگر واشرها عبارتند از:

واشر SAE

واشر گشتاور

واشرهای گلگیر

واشرهای D شکل

واشرهای ضد عرق یا پایان دهنده و ….

انواع واشر

از این مقاله رضایت داشتید؟

در لینکدین به اشتراک بگذارید.
در پینترست به اشتراک بگذارید.
در توییتر به اشتراک بگذارید.
در فیسبوک به اشتراک بگذارید.
شرکت ظفر صالح سبا
شرکت ظفر صالح سبا

Zafarsaleh Saba Company

دیدگاهتان را بنویسید

Popular requests:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.