مهره شش گوش

فهرست مطالب

مهره شش گوش

مهره شش گوش نوعی از مهره های مورد استفاده و پرکاربرد است که به شکل شش ضلعی ساخته و در بازار عرضه می شود.

این مهره  از ادوات اتصال دهنده می باشد که به صورت استوانه تو خالی بوده و درون آن رزوه شده است.

جنس این مهره معمولا از جنس فولاد پرکربن است. همچنین به منظور افزایش سختی سطحی این مهره ها از آبکاری گالوانیزه سرد و گرم و داکرومات استفاده می‌شود.

مهره شش گوش

جنس این مهره ها از PVC، آهن ، پلاستیک و یا فولاد می باشد به همین علت به این مهره ها مهره آهنی، مهره پلاستیکی و … نیز می‌گویند. از جمله دسته بندی هایی که برای این نوع مهره وجود دارد عبارتند از:

مهره شش گوش استنلس استیل (مهره استیل A2 و …) ، مدل فولاد آلیاژی (مهره خشکه فولادی 9/10) و مدل کربن استیل (مهره خشکه فولادی 8/8).

مهره های شش گوش استیل طبق استاندارد ISO 4032 ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند.

همانطور که گفته شد این مهره یکی از متداول ترین نوع مهره های موجود است که کاربرد بسیاری در صنعت دارد.

دلیل متداول بودن آن این است که این مهره استحکام بالایی دارد و برای محیط ها با شرایط خاص و مرطوب مناسب هستند.

کاربرد مهره شش گوش

این مهره در صنعت پتروشیمی، صنایع گاز و نفت، ساختمان (ساخت سوله، پل، ساختمان ها و سازه های بزرگ، اسکلت فلزی)، اتصالات انواع ماشین آلات (راهسازی، تزریق، کشاورزی) و صنعت آب و فاضلاب بیشترین کاربرد را دارد.

از جمله اتصالاتی که در مهره استیل شش گوش به کار می رود واشر تخت و پیچ سر شش گوش استیل است. مهره استیل شش گوش در بازار برحسب استاندارد از 1.6M تا M48 عرضه می شود البته شایان ذکر است که سایز ¼ تا 2 اینچی نیز در بازار موجود می باشد.

مهره های استیل شش گوش در دو گرید A2 70-304 و A4 80-316L و در دو استاندارد متریک و اینچ موجود می باشند.

اشکال مختلف این مهره عبارتند از:

مدل ساده  HEX NUT

مهره شش گوششکل ساده مهره های شش گوش بیشترین کاربرد را در صنایع دارد. یکی از پرمصرف ترین استاندارد این مهره مدل ساده استاندارد DIN934 است که بر روی پیچ شش گوش DIN 934 و DIN933 و کلیه پیچ های آلن سرتخت و استوانه ای و پیچ های متری اتصال پیدا می کند. مهره های شش گوش اتصالی بر روی استادبولت ها نیز اغلب با دنده های اینچی و طبق استاندارد ASTM A194 تولید می شوند.

 

کاسه نمدی  مهره کاسه نمدی NYLON INSERT NUT

نوع خاصی از مهره های شش گوش کاسه نمدی است. این دسته از مهره ها دارای یک واشر پلاستیکی در قسمت بالایی می باشند و در زمان اتصال مهره کاسه نمدی واشر پلاستیکی را برش داده و واشر بر روی سطح مهره می چسبد و از باز شدن اتصال تحت ارتعاش جلوگیری می کند. این مهره طبق استاندارد DIN 985 تولید و عرضه می شود.

 

 سربسته CAP NUT مهره کاسه نمدی

این مهره دارای کاربرد محدودتری نسبت به موارد دیگر است. این دسته دارای دو بخش می باشند. یکی بخش شش گوش و دیگری بخش گنبدی شکل است. از این مهره برای پوشش دادن بخشی از پیچ که بیرون قطعه کار قرار گرفته است استفاده می گردد تا از آسیب های جانبی جلوگیری شود. این مهره ها طبق استاندارد DIN1578 تولید و در بازار عرضه می شود.

 

 

از این مقاله رضایت داشتید؟

در لینکدین به اشتراک بگذارید.
در پینترست به اشتراک بگذارید.
در توییتر به اشتراک بگذارید.
در فیسبوک به اشتراک بگذارید.
تصویر شرکت ظفر صالح سبا
شرکت ظفر صالح سبا

Zafarsaleh Saba Company

دیدگاهتان را بنویسید

Popular requests:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.