پیچ چشمی

فهرست مطالب

پیچ چشمی

در دنیا و بازار صنعتگران تنوع پیچ و مهره ها بسیار بالا می باشد. یکی  از پیچ هایی که مصرف زیادی در صنعت دارد پیچ چشمی است. پیچ چشمی را با نام های پیچ گوشواره ای یا پیچ های قلاب دار و پیچ های حلقه ای نیز می شناسند.

پیچ چشمی چیست؟

یک پیچ استوانه ای شکل است که در انتهای آن یک حلقه وجود دارد که اندازه این حلقه 20 تا 100 میلی متر است و با توجه به اندازه حلقه می‌توانیم برای کارهای مختلفی از آن ها استفاده کنیم مثلا طناب،کابل ،زنجیر یا حتی انواع تسمه ها را بخواهیم از این حلقه ها عبور دهیم.

طول پیچ

طول این پیچ متنوع است و با توجه به طول آن می توانیم در کارهای مختلفی از آن ها استفاده کنیم و کاربرد هر کدام مختلف است. این محصول به دو رنگ سیاه و سفید و با گریدهای 5.8، 8.8، 10.9 و 12.9 ، استیل 302 و 316 تولید و عرضه می شود و دارای استانداردهای DIN 444 و DIN 580 می باشند.

پیچ چشمی

در ظاهر این پیچ دارای یک پایه استوانه ای است که دارای رزوه و یک حلقه در بالای استوانه است. شاید از لحاظ استوانه ای و ظاهری اش شبیه سایر پیچ ها باشد، اما شایان ذکر است که به گل این پیچ توجه شود.

گل پیچ در این نوع پیچ دارای یک حلقه می باشد که این حلقه به استوانه وصل است . همین حلقه ها شبیه چشم هستند و باعث نامگذاری این پیچ شده اند.

این پیچ ها در متریال های مختلفی مانند آلومینیوم، برنج، برنز، فولاد خشکه، فولاد سخت شده، فولاد ضدزنگ، تیتانیوم و آلیاژهای مخصوص تولید و در بازار عرضه می شوند و ما می توانیم با توجه به صنعت و فعالیتمان پیچ مناسب با جنس مناسب را انتخاب و استفاده کنیم.

به طور معمول از پوشش های گالوانیزه، روی یا قلع و یا روکش های آنادایز بر روی این محصول استفاده  می شود. برای اینکه این پیچ ها در برابر خوردگی و زنگ زدن مقاومت بیشتری داشته باشند، معمولا یک پوشش فسفات برای بهبود خوردگی استفاده می کنند که باعث می شود در فضاهایی که دارای رطوبت هستند از این محصول راحت تر استفاده شود.

پیچ  فلز گالوانیزه

این نوع پیچ دارای پوشش روی می باشد که برای جلوگیری از زنگ زدگی از آن استفاده می شود. در روش گالوانیزه گرم پیچ را به صورت کامل در محلول مذاب روی فروبرده می شود و این لایه روی از تماس مواد خورنده با فولاد جلوگیری می کند.

پیچ  با فولاد کربن

این پیچ از ترکیب آهن و کربن ساخته می شود. زمانی که کربن اضافه می شود باعث افزایش سختی و استحکام محصول می گردد هم چنین گاهی منگنز جهت افزایش استحکام به مواد اولیه اضافه می شود. معمولا این پیچ ها در سه نوع کربن متوسط، کم کربن و پرکربن تولید می گردد.

انواع پیچ چشمی

پیچ های چشمی با توجه به ساختارشان در انواع حلقه ای، گوشواره ای، محافظ و خودکار تولید شده و هریک متناسب با شکل ظاهریشان کاربرد مختلفی نسبت به دیگری دارند.

پیچ چشمی

پیچ  حلقه ای:

این نوع دارای دو حلقه است به این معنا که در حلقه روی استوانه که ثابت است حلقه دیگری را عبور داده اند.

حلقه دوم به دلیل انفصالش می‌تواند به راحتی در حلقه ای که ثابت است در گردش باشد. مهمترین ویژگی این پیچ این است که نیروهای خمشی را کاهش داده و تحمل نیروهای زیاد را مقدور می سازد.

پیچ گوشواره ای:

پیچ چشمی گوشواره ای پیچ ماشین کاری شده ای است که دارای رزوه پیچ به صورت کامل است. حلقه این پیچ ها به صورت جداگانه تولید و سپس به روی استوانه متصل می‌گردد. این پیچ به علت اینکه دارای شانه نیست برای بارهایی که دارای زاویه 45 درجه ای هستند مناسب بوده و کاربرد دارد. بیشترین کاربردی که این پیچ ها دارند معمولا برای اتصال بارهای سنگین است.

پیچ خودکار:

در این نوع پیچ حلقه به صورت یک قلاب بسته می باشد. و برای اتصال کابل ها و آویزان کردن تابلوها از این نوع پیچ استفاده بسیار می شود. این نوع پیچ دارای بدنه تمام رزوه با نوک تیز هستند، و به علت ظاهری که این نوع پیچ دارد در کارهای سبک بسیار کاربرد دارد.

بایستی به این مورد توجه شود که این نوع پیچ برای بارهایی که زاویه دار هستند مناسب نبوده و نباید از این نوع پیچ استفاده کنیم. همچنین نوعی از این پیچ‌ها دارای رزوه هایی مناسب چوب هستند و ما می توانیم در سازه های چوبی از آن ها استفاده کنیم.

پیچ محافظ:

این پیچ همراه با محافظ است و معمولا در ساخت و سازهای ساختمانی از آن استفاده می شود. و به صورت انکربولت همراه با غلاف تولید می گردد.

 

از این مقاله رضایت داشتید؟

در لینکدین به اشتراک بگذارید.
در پینترست به اشتراک بگذارید.
در توییتر به اشتراک بگذارید.
در فیسبوک به اشتراک بگذارید.
تصویر شرکت ظفر صالح سبا
شرکت ظفر صالح سبا

Zafarsaleh Saba Company

دیدگاهتان را بنویسید

Popular requests:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.