مشخصات فنی استاد بولت A193

فهرست مطالب

مشخصات فنی استاد بولت A193

این استاندارد از آلیاژ فولاد و استنلس استیل برای شیرها، فلنچ ها و اتصالات لوله ها در دما و فشار بالا کاربرد دارد. مواد و متریال به کار رفته در هر گرید تشکیل دهنده استاد بولت  با این استاندارد، طی یک عملیات سخت کاری به صورت بسیار دقیق حرارت می بیند تا مقاومت حرارتی بالایی را داشته باشد. بعد از حرارت دیدن و فورج شدن این مواد به سرعت سرد شده تا استقامت دمایی آن ها در محیط‌های گرم و سرد بالا باشد.

جدول استاد بولت

تفاوت استاد بولت گرید B7 و B16

هر دو گرید B7  و B16 استادبولت ها از آلیاژ فولاد با کربن متوسط طی عملیات سخت حرارتی در چند مرحله ساخته شده اند. از نظر مواد تشکیل دهنده هر دو گرید شبیه هم هستند با این تفاوت که استادبولت گرید B16 در ساختار خود حدود 0.3% منگنز کمتر، و به جای آن مقدار بسیار کمی آلومینیوم و 0.3% وانادیوم دارد.

هر دو گرید تا دمای 450 درجه سانتی گراد تنش تسلیم، سختی، بار گواه کاملا با هم برابر هستند و این به معنای آن است که در صورتی که دمای استادبولت تا حداکثر 450 درجه سانتی گراد بالا رود با توجه به اینکه قیمت گرید B7 نسبت به گرید B16 پایین تر است، استفاده از گرید B7 کاملا قابل توجیه است و این در حالی است که در دماهای بالاتر از 450 درجه سانتی گراد گرید B16 نسبت به گرید B7 تنسایل بیشتری دارد و در دماهای نزدیک به 650 درجه سانتی گراد تنسایل استادبولت B16 حدود 2.5 برابر بیشتر از استادبولت گریدB7  است.

کاربرد استادبولت B7

یکی از پرمصرف ترین گریدهای استاندارد ASTM A193 را میتوان به گرید B16 و B7 اشاره کرد. استادبولت B7 از کروم و مولیبدن تهیه می شود. برای اینکه خواص مکانیکی لازم استاندارد را به دست بیاورند لازم است که عملیات حرارتی روی آن صورت گیرد.

استادبولت با گرید B7 را معمولا در شیرهای کنترل فشار تا دمای کمتر از 400 درجه سانتی گراد استفاده می کنیم. البته به شرط عدم نیاز به مقاومت در برابر خوردگی و عدم قرارگیری در معرض ترک ناشی از خوردگی.

خواص مکانیکی

خواص مکانیکی گرید B7 باتوجه به قطر پیچ می تواند متفاوت باشد. هرچه قطر بالاتر رود استحکام تسلیم نیز پایین می آید.

پوشش های قابل اجرا

پوشش های مختلفی را می توان روی این گرید پیاده کرد از جمله:

  1. تفلون PTFE
  2. گالوانیزه گرم
  3. گالوانیزه سرد
  4. زیلان
  5. بدون پوشش Plain

چه مهره ای مناسب استادبولت B7 است؟

طبق استاندارد ASTM A194  مهره گرید 2H-Heavy Hex و استاندارد ASME B18.2.2 برای مونتاژ با استادبولت گرید B7 در استاندارد A193 به کار برده می شود.

استحکام استادبولت B7 از مهره 2H کمتر است. در نتیجه در صورت اعمال گشتاور بیش ازحد قبل از خراب شدن رزوه های داخلی مهره، رزوه های خارجی استادبولت خراب می شود.

باید توجه کرد در صورت استفاده از پوشش هایی با ضخامت بالا که نیاز به اورسایز رزوه مهره دارند، امکان کاهش استحکام مهره ها وجود دارد مانند گالوانیزه گرم و تفلون.

از این مقاله رضایت داشتید؟

در لینکدین به اشتراک بگذارید.
در پینترست به اشتراک بگذارید.
در توییتر به اشتراک بگذارید.
در فیسبوک به اشتراک بگذارید.
تصویر شرکت ظفر صالح سبا
شرکت ظفر صالح سبا

Zafarsaleh Saba Company

دیدگاهتان را بنویسید

Popular requests:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.