مروری بر فورج گرم و فورج سرد (بخش 2)

فهرست مطالب

فورجینگ

همان طور که در بخش اول گفته شد، فورجینگ  (فورج گرم – فورج سرد) یک فرایند جهت شکل دهی فلزاتی می‌­باشد، که برای بسیاری از فلزات و به خصوص برای فولادها کاربرد زیادی دارد. این روش تولید در میان بسیاری روش ­های دیگر بدلیل صرفه­ جویی در مواد اولیه و بهبود خواص مکانیکی قطعات جایگاه خاصی دارد.

تغییرات تنش پسماند در قطعات تولید شده به روش فرم دهی سرد (فورج سرد)

تنش پسماند در قطعات مبحث بسیار مهمی است. با ایجاد تغییر فرم در فلزات به روش فورج سرد اجازه آرایش مجدد به نابجایی­ها و ساختار میکروسکوپی قطعات داده نمی ­شوند. و تنش بصورت پسماند در فلز باقی­ می­‌ماند. تنش پسماند در یک پیچ فورج سرد شده در مقایسه با یک پیچ فورج گرم شده، حد بسیار بالاتری دارد. یک نمونه گل پیچ شبیه سازی شده که توسط فرایند فورج سرد فورج شده است، در شکل ۱ نشان داده شده است. در فورج گرم بدلیل افزایش دما و سردشدن در هوا تنش­های پسماند تاحد زیادی کاهش می‌­یابند.

فلز کارسخت

از سوی دیگر بدلیل ایجاد کارسختی در فلزات امکان تغییر فرم در هر مرحله دشوارتر شده و اصطلاحاً فلز کارسخت می‌­شود. و در مواردی که حجم تغییر فرم در یک مرحله بسیار زیاد باشد. مثلاً زمانی که به جای استفاده از چهار مرحله (دستگاه با چهار قالب) از دو یا سه مرحله (دستگاه دو یا سه قالبه) استفاده شود، منجر به عیوب بسیار زیادی در قطعات تولید شده می شود، که از جمله می­توان به روی هم رفتن لایه­ های فلز (مانند آنچه در شکل 2 قابل مشاهد است)، ایجاد خلل و فُرَج در هنگام شکل دهی سرد (مانند آنچه در شکل 3 ملاحظه می­شود) اشاره نمود.

هرکدام از عیوب مطرح شده در استانداردها دارای رواداری و شرایط کنترل کیفی است که باید واحد کنترل کیفیت تولید کننده به تمامی الزامات استانداردها توجه نمایند. برای مثال استاندارد ISO 898-1 برای تولید پیچ به استانداردهای ISO 6157-1 و ISO 6157-3 (EN 26157) و همچنین   ASTM F788 برای پیچ­های آمرکایی، الزامات مربوط به ناپیوستگی­ها و عیوب سطحی اشاره نمود.

فورج گرم - فورج سرد - شرکت ظفر صالح سبا - تولید انواع پیچ و مهره

فورج گرم و سرد

 

فورج گرم - فورج سرد - شرکت ظفر صالح سبا - تولید انواع پیچ و مهره

 

فورج گرم - فورج سرد - شرکت ظفر صالح سبا - تولید انواع پیچ و مهره

 

 

 

فورج سرد -شرکت ظفر صالح سبا - تولید انواع پیچ و مهره

فورج سرد

از این مقاله رضایت داشتید؟

در لینکدین به اشتراک بگذارید.
در پینترست به اشتراک بگذارید.
در توییتر به اشتراک بگذارید.
در فیسبوک به اشتراک بگذارید.
تصویر شرکت ظفر صالح سبا
شرکت ظفر صالح سبا

Zafarsaleh Saba Company

دیدگاهتان را بنویسید

Popular requests:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.