پیچ و انواع گرید آن

فهرست مطالب

پیچ چیست ؟

پیچ نوعی از اتصالات است که به صورت استوانه‌ای رزوه شده می‌باشد. تقریباً در تمامی صنایع دنیا پیچ و مهره کاربرد دارد. از صنایع الکترونیک گرفته تا ساختمان، خودرو، نفت و گاز، و …

بخش استوانه ای از قسمت انتها تا نوک پیچ را پای پیچ گویند که ممکن است کل یا بخشی از آن رزوه شده باشد.به فاصله میان هر شیار با شیار دیگر گام پیچ گفته می شود.
پیچ های قدرت که گاهی محرک های خطی یا پیچ های انتقال نیز نامیده می شوند، برای تبدیل حرکت دورانی مهره یا پیچ به حرکت خطی نسبتا آهسته در امتداد محور پیچ به کار می روند. هدف بسیاری از آن ها اخذ مزیت مکانیکی بیشتر است، مانند جک ها و پرس ها و هدف برخی حرکت محوری است.

برای شناخت پیچ ها و تعریف پیچ ها به ۴ مشخصه نیازمندیم :

الف ) قطر پیچ

ب) طول پیچ

ج ) نوع کله پیچ

د ) نوع دنده وگام پیچ فاصله قله دو نخ رزوه کنار هم

رده‌ی سختی پیچ

رده‌ی مقاومتی در پیچ‌ها بر اساس استاندارد DINبا سه عدد ۸٫۸، ۱۰٫۹ و ۱۲٫۹ تعریف شده است.

جنس پیچ ها

جنس پیچ ها میتواند از فلز، چوب، پلاستیک باشد.

پر  کاربرد ترین مواد در تولید این نوع اتصالات فولاد میباشد و نوع آن فولادهای کم کربن و کربن متوسط میباشد.

یکی از مهمترین نکاتی که در تولید این گونه اتصالات مانند پیچ ومهره و پرچ باید توجه داشت نوع و جنس مواد اولیه می‌باشد. جنس و نوع مواد اولیه نه تنها در کیفیت این نوع اتصالات تاثیر دارد بلکه در قیمت تمام شده آنها نیز تاثیر زیادی دارد.

نوع مفتول فولادی که در تولید پیچ و پرچ و مهره ها  استعمال میشود.باید قابلیت و فرم پذیری سرد را داشته باشد.

( Cold heading quality (CHQ. این نوع فولادها معمولا از فولاد ساختمانی و معمولی گرانتر هستند.و دلیل آن این میباشد که در فولاد های با قابلیت CHQ سعی میشود تا حبابهاب ریز هوا به  لااقل برسد و سطح و مقطع مفتول به صورت یکنواخت تر و همگن تر باشد تا در  در طی تولید سطح قطعات تولیدی ترک نخورد وترک نداشته باشد.

گرید یا کلاس پیچ

گرید یا کلاس حداکثر میزان فشاری که پیچ می تواند تحمل کند را به ما نشان می دهد. علاوه بر آن به ما می گوید که برای بستن و به عبارتی محکم کردن پیچ و مهره ها از چه ابزاری و از چه روشی استفاده کنیم؛ در نتیجه بهتر است بدانیم که از چه گرید پیچ و مهره ای استفاده می کنیم.

هر پیچی که در بازار وجود دارد و تولید شده است دارای گرید مخصوص است. در تولید پیچ و مهره از میزان متفاوتی فولاد استفاده می شود که این میزان به ما نشان می دهد چه میزان گشتاوری را تحمل می‌کند و اتصال پیچ و مهره محکم تر خواهد بود. گرید یا کلاس براساس استانداردی که از طرف جامعه مهندسان خودرو طراحی شده، تنظیم می گردد. برای نشان دادن گرید پیچ و مهره از اعداد برجسته در سرپیچ استفاده می گردد.

انواع گریدهای پیچ و مهره

گرید پیچ

گرید آمریکایی SAE (SAE American Grades)

این استاندارد با گرید 2 شروع می شود و در سرپیچ و بدون هیچ علامتی میتوانیم آن را تشخیص دهیم.

پیچ و مهره گرید 2 از فولاد با کربن پایین تشکیل می شود که دارای مقاومت کششی است. مقاومت کششی مقاومت پیچ و مهره را قبل از شکستن به ما نشان می دهد. سرپیچ با سه خط برجسته به صورت شعاعی یک پیچ با گرید 5SAE دارای فولاد با کربن متوسط است. قوی ترین پیچ و مهره گرید 8 است که در سر پیچ شش خط شعاعی و تیز مشخص می شود و آلیاژ فولاد به کار رفته دارای کربن متوسط است. هر چه عدد گرید بزرگتر باشد به ما نشان می دهد که میزان آلیاژ فولاد به کار رفته بیشتر و استحکام و مقاومت پیچ مهره به موازات بیشتر می شود.

گرید یا کلاس متریک Metric Grades

در کلاس متریک گرید پیچ با دو عدد که با یک نقطه از هم جدا می شود مشخص می شود. این طبقه بندی، با اعداد که به صورت برجسته یا فرورفته هستند نشان داده می شود، این اعداد یا در بالا و یا در کنار سر پیچ قرار دارند. همانطور که گفتیم گرید با دو عدد مشخص می شود، اولین عدد مگاپاسکال است و نشان می‌دهد که پیچ و مهره در برابر نیروی وارد شده تا چه اندازه مقاومت دارند. عدد دوم هم نسبت موجود بین بار فشارشی و بار خمشی را به ما نشان می هد. در این گرید هر چه عدد بالاتر باشد به معنای قوی تر بودن و در نتیجه ماستحکام بیشتر این پیچ ها ست.

گرید ASTM

طبقه بندی دیگری که به ما مقاومت پیچ و مهره ها را نشان می دهد گرید ASTM است که این سیستم یک سیستم بین المللی آمریکایی است. برای اینکه گرید را در این طبقه بندی مشخص کنند از حرف A به علاوه سه عدد بر روی سر پیچ استفاده می گردد.

پیچ

پرکاربردترین گرید ها در صنعت

  1. گرید 5.6 که به پیچ های آهنی معروف هستند و میزان کربن به کار رفته در آنها کم است.
  2. گرید 8.8 به پیچ خشکه معروف است و در ساخت آن از فولاد ضد رنگ استفاده شده است.
  3. گرید 10.9 پیچی است که در برابر فشار بسیار مقاوم است.
  4. گرید 12.9 که مثل گرید 10.9 است و مقاومت بالایی دارد اما تفاوت این گرید با گرید 10.9 در میزان کربن به کار رفته برای ساخت این پیچ است و گرید 12.9 از کربن بیشتری ساخته شده است.

اگر می خواهید پیچ و مهره مورد نیاز خودتان را تهیه کنید موارد زیر به شما در انتخاب بهترین پیچ و مهره کمک خواهد کرد:

  • باید بدانیم که در صنعت و کاری که می خواهیم انجام دهیم کدامیک از پیچ و مهره ها کاربرد بیشتری دارد همانطور که میدانید ما پیچ های متفاوتی با توجه به کاربرد آنها در صنعت و ساخت ساز داریم مانند انکر بولت، یو بولت، پیچ آلن، استاد بولت و …. .
  • با توجه به کاری که می خواهیم انجام دهیم پیچ و مهره مناسب توسط مهندسین سازه بر اساس میزان نیروهای کششی وارده محاسبه و انتخاب شوند، زیرا پیچ و مهره یکی از عوامل تعیین کننده در میزان مقاومت در برابر کشش و فشار است.
  • استانداردی که در ساخت پیچ و مهره به کار رفته به ما کیفیت ساخت پیچ و مهره را نشان می دهد که شامل نوع متریال به کار برده شده، طول گام و … است.
  • آبکاری به کار رفته در پیچ و مهره ها میزان مقاومت را در برابر عوامل محیطی را مشخص می سازد. برای اینکه مقاومت پیچ و مهره ها در محیط های مختلف بالا برده شود از مواد مختلفی استفاده می شود مثل گالوانیزه سرد و گرم، داکرومات و … .
  • باتوجه به نوع سازه در ابتدا باید تعداد پیچ و مهره هایی که می خواهیم در صنعت و سازه از آن استفاده کنیم مشخص گردد.
  • بررسی استاندارد های موجود که به ما مقاومت پیچ و مهره ها را در برابر عوامل مختلفی نشان می دهد حائز اهمیت است و باید قبل از تهیه پیچ و مهره به این استانداردها توجه کنیم.

در نهایت اگر می خواهید پیچ و مهرهای مختلفی را برای صنعت و ساخت و ساز خود انتخاب کنید این موارد را در نظر بگیرید و می توانید باکیفیت ترین و استانداردترین پیچ و مهره ها را از شرکت ظفرصالح سبا تهیه کنید.

021-77610524-6

021-77610541-3

 

 

 

 

از این مقاله رضایت داشتید؟

در لینکدین به اشتراک بگذارید.
در پینترست به اشتراک بگذارید.
در توییتر به اشتراک بگذارید.
در فیسبوک به اشتراک بگذارید.
تصویر شرکت ظفر صالح سبا
شرکت ظفر صالح سبا

Zafarsaleh Saba Company

دیدگاهتان را بنویسید

Popular requests:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.