تفاوت انکربولت با رول بولت

فهرست مطالب

تفاوت انکربولت با رول بولت چیست؟

رول بولت نام یک محصول از برند انگلیسی رول پلاگ یا راول پلاگ (Rawl Plug) می باشد. جالب است بدانید در سال 1911 در تعمیر موزه بریتانیا مشکلی بوجود آمد و لازم بود که لوازم الکترونیکی را بدون آسیب به دیوارها متصل کنند.

این کار با استفاده از روش قدیمی که دیوار را سوراخ کرده و چوب در آن می گذاشتند انجام شد و سپس پیچ ها را در داخل چوب می بستند، این کار بسیار سخت بود. جان جوزف رالینگر یکی از پیمانکاران تاسیساتی ساختمان بود که این مشکل را با اختراع رول پلاک حل کرد.

انکر بولت اولین انکر مکانیکی است که در بریتانیا در سال 1930 اختراع گردید و آن را با نام راول بولت (Rawl Bolt)  معرفی کرد. نامی که در ایران به رول بولت تغییر کرده و به تمامی انکرهای مکانیکی، از هر نوع و برندی اطلاق می شود.

انکر بولت از لحاظ معنی لغوی به معنای لنگر است و در واقع به ابزاری گفته می شود که در صنعت ساخت و ساز بوسیله آن بتوانیم سازه و یا غیر سازه ای را به سازه یا غیرسازه دیگری متصل کنیم.

درواقع بوسیله این المان ها سازه ها یا غیرسازه ها به بتن وصل می شوند. انواع اکسپنشن بولت ها، چسب های کاشت بولت و میلگرد، رول بولت ها و رول پلاک های پلاستیکی در این دسته بندی جای میگیرند.رول بولت

کاربرد انکربولت ها

  • نصب ماشین های صنعتی در کارخانجات
  • نصب انواع پارتیشن
  • پروژه های ساختمانی
  • سقف کاذب، لوازم بهداشتی ساختمان، تجهیزات بیمارستانی، نمای فلزی ساختمان و …
  • تاسیسات مکانیکی و الکترونیکی
  • جرثقیل های سقفی، آشیانه هواپیما، دکل های مخابراتی و دکل های برقی، تجهیزات بنادر و …
  • ریل گذاری آسانسور و پله برقی، نپه داری و ساپورت نگهدارنده های سیستم های لوله کشی، ریل گذاری خطوط راه آهن و مترو ها و …

اهمیت ویژه انکربولت ها

یکی از بزرگترین دغدغه هایی که مهندسان دارند این است که بتوانند بین بتن و دیگر اجزا مانند پلیت های نما اتصال برقرار کنند، به همین علت انکر بولت ها اختراع و تولید انبوه شدند تا مهندسین بتوانند از آنها استفاده کنند. انکرها به دو دسته کلی تقسیم می شوند: Cast-In و Post-Install . که در صنعت ساخت و ساز انکربولت Post-install به دو دسته انکربولت شیمیایی و انکربولت مکانیکی تقسیم می گردد.

انکر بولت شیمیایی

انکربولت شیمیایی به اتصال تمام رزوه، میلگردها و انکربولت ها در داخل بتن موجود که بوسیله چسب کاشت میلگرد اجرا و مورد استفاده قرار می گیرد می‌گویند. در صنعت ساخت و ساز، کاشت میلگرد یک فعالیت پرکاربرد و حیاتی است و طیف وسیعی از اتصالات سازه ای و غیرسازه ای را شامل می گردد، برای مقاوم سازی و تقویت کردن سازه ها و اضافه کردن اجزا سازه ای جدید به سازه موجود کاربرد فراوان دارد.

دو جز مهم در تولید چسب کاشت میلگرد و یا انکر شیمیایی مورد توجه است که ترکیب رزین و هاردنر می باشد. رزین برپایه رزین اپوکسی، وینیل استر و پلی استر و هاردنر که از سخت کننده ها می باشد ساخته شده است. امروز از انکر شیمیایی در اندازه ها و برندهای مختلفی تولید و عرضه می شود. لازم است بدانیم انکر شیمیایی باید استحکام بسیار بالا و خوبی داشته باشد تا بتوانیم از آن استفاده کنیم، در اصطلاح به آن تنش تسلیم بالا می‌گویند.

انکربولت مکانیکی

انکربولت مکانیکی به صورتی تعبیه و طراحی شده که بدون استفاده از چسب میلگرد در اتصال با بتن بتوانیم از آن استفاده کنیم.

برای قرار گرفتن در حفره به وسیله انبساط در پایه خود با مصالح پایه مثل بتن درگیر شده و بدینوسیله اتصال مورد نظر به وجود می آید.

نام دیگر انکر مکانیکی ، اکسپنشن انکر است. هر انکر مکانیکی به دو دسته طبقه بندی می گردد:

  • انکر پلاستیکی
  • انکر فلزی

در ایران معمولا انکربولت مکانیکی را رول بولت می نامند. به ابزاری گفته می شود که اجزای تشکیل دهنده آن عبارتند از بولت پیچ، غلاف منبسط شونده و مهره.

انواع رول بولت

از این مقاله رضایت داشتید؟

در لینکدین به اشتراک بگذارید.
در پینترست به اشتراک بگذارید.
در توییتر به اشتراک بگذارید.
در فیسبوک به اشتراک بگذارید.
تصویر شرکت ظفر صالح سبا
شرکت ظفر صالح سبا

Zafarsaleh Saba Company

دیدگاهتان را بنویسید

Popular requests:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.