آلیاژهای متداول تولید پیچ و مهره

فهرست مطالب

آلیاژهای متداول تولید پیچ و مهره

پیچ و مهره به عنوان مهمترین اتصال دهنده در تمامی صنعت ها و ساخت و سازها استفاده می‌شود و ساختار و قدرت هر سازه ای را مشخص می کند، در نتیجه آلیاژهای به‌کار رفته در این اتصال دهنده‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است بنابر این ما در این مقاله درمورد آلیاژ های پیچ و مهره صحبت خواهیم کرد.

پیچ و مهره ها از مواد متنوعی مانند  فولاد معمولی، پلاستیک و ….  ساخته می شوند.

پیچ و مهرها با انواع پوشش‌ها تولید و در دسترس همگان قرار گرفته‌اند، تنوع در این پوشش‌ها به خاطر بالابردن مقاومت در برابر زنگ زدن، خوردگی و یا حتی تغییر شکل پیچ و مهره ها می باشد.

همانطور که گفته شده اتصال دهنده ها در ساخت سازه ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند در نتیجه قدرت و مقاومت آنها در برابر خوردگی، تغییر شکل، شکنندگی و … در انتخاب ما برای ساخت و سازهایمان بسیار مهم است.

البته هزینه و بودجه ما یک عامل مهم در انتخاب این ابزار است با این حال بهتر است تا با انواع پوشش های به کار رفته در پیچ و مهره ها بیشتر آشنا شویم تا بداینم در اتصالات و ساخت و سازهایمان از کدامیک استفاده کنیم.

انواع پیچ و مهره

پوشش آهن

نخستین پوشش که باید بشناسیم آهن می باشد. آهن شایع ترین ماده ای است که در ساخت انواع پیچ و مهره ها از آن استفاده میشود.

 

پیچ و مهره

پوشش فولاد

دومین مورد که در پوشش پیچ و مهرهاز آن استفاده می شود فولاد است.پیچ و مهره های فولادی از یک آلیاژ فولاد مقاوم ساخته شده اند. این پوشش به علت اینکه تحت حرارت بیشتری قرار دارد مقاومت بیشتری دارد.

 

 

 

پوشش سیلیکون برنز

سومین پوشش سیلیکون برنز است. این پوشش یک نوع آلیاژ از مخلوط مس و قلع و مقدار کمی سیلیکون می‌باشد. ازاین نوع پوشش معمولا در محیط های دریایی و ساخت و ساز قایق استفاده می شود.

 

 

 

پوشش برنج

چهارمین پوشش ، برنج است. این آلیاژ از ترکیب روی و مس ساخته می شود. این آلیاژ یک رسانا محسوب می شود اما به دلیل نسبتا نرم بودنش در اتصالات سازه ها از آن استفاده نمی شود. شایان ذکر است که این آلیاژ در برابر خوردگی بسیار مقاوم است.

آلومینیوم

 

پوشش آلومینیوم

پنجمین پوشش آلومینیوم است و این آلیاژ در برابر نور و خوردگی مقاوم است.

 

پوشش کروم

ششمین پوشش کروم است، این پوشش نیز در برابر خوردگی مقاوم است. اما نسبت به سایر پوشش ها از هزینه بالایی برخوردار است. در نتیجه باعث می شود این پوشش زیاد محبوب نباشد و در اتصالات از آن بهره ای برده نشود.

هفتمین پوشش نیکل است.  نیکل یک روکش مستحکم و نسبتا گران است و در برابر خوردگی بسیار مقاومت دارد و این روکش به فلزات رنگ نقره ای می دهد.

هشتمین پوشش ایریدیت است که برای محافظت قسمت های فلزی که دارای جنس روی یا کادمیوم باشد استفاده می شود و باعث می شود فلز در برابر خوردگی یا رنگ پذیری محافظت گردد. رنگ این پوشش زیتونی ملایم، سیاه، قرمز، آبی، سبز یا برنزی می‌باشد.

نهمین پوشش فسفات و روغن است . این پوشش ارزان قیمت می باشد و رنگ آن ذغالی یا خاکستری است.

دهمین پوشش روی است. این پوشش رایج ترین نوع آبکاری در پیچ و مهره ها است و روی تمامی فلزات قابل استفاده است. رنگی که این پوشش به فلز می دهد خاکستری و سفید و هزینه آن کم است.

یازدهمین پوشش تیتانیوم است. این پوشش دارای استقامت بسیار بالایی است و در سخت ترین شرایط از این پیچ و مهره ها استفاده می‌شود. اما شایان ذکر است که این پیچ ها قیمت بسیار بالایی دارد و در نتیجه باعث می شود که در شرایط خاصی کاربرد داشته باشد. و نتوانیم در همه موارد و سازه ها از آن به راحتی استفاده کنیم.

متریال واشرها

واشرهایی که در بازار وجود دارد و ما می توانیم آنها را تهیه کنیم به صورت کلی دارای دو جنس فلزی و پلاستیکی است. جنس واشرهای مورد نیازمان را می توانیم براساس نوع استفاده، محیط، دما و میزان خوردگی مشخص کنیم.

واشرهای پلاستیکی به دو دسته نسوز و غیرنسوز تقسیم می شود. دسته واشرهای نسوز از ورق کلینگریت است (ورق کلینگریت از ترکیب دو پودر آزبست و رزین تهیه می شود). در آب بندی سطوح از این نوع واشر استفاده می شود و بیشترین و مهترین کاربرد این واشر در این قسمت است زیرا انعطاف و مقاومت بسیار بالایی دارد البته در مصارف خانگی هم می توانیم از این واشرها استفاده کنیم اما مقاومت کمتری دارند.

نوع دیگر واشرها، واشرهای گرافیتی هستند که این واشرها در برابر فشار بالا تحمل و قدرت بالایی دارد و معمولا در کارخانه های تولید کاغذ و پالایشگاه ها از این نوع واشر استفاده می شود.

 

از این مقاله رضایت داشتید؟

در لینکدین به اشتراک بگذارید.
در پینترست به اشتراک بگذارید.
در توییتر به اشتراک بگذارید.
در فیسبوک به اشتراک بگذارید.
تصویر شرکت ظفر صالح سبا
شرکت ظفر صالح سبا

Zafarsaleh Saba Company

دیدگاهتان را بنویسید

Popular requests:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.